mandag den 10. januar 2022

U.S. Figure Skating Championships 2022 - resultat

Chen (sølv), Bell (guld), Levito (bronze) og Izzo (pewter) på damernes podium.

De amerikanske nationale mesterskaber i kunstskøjteløb for sæson 2021/22 - U.S. Figure Skating Championships 2022 - blev afholdt den 3.-9. januar 2022 i Nashville, Tennessee, USA. Der blev konkurreret i alle fire discipliner på senior og junior niveau.

USA kan sende tre herrer, tre damer, to i parløb og tre i isdans til Vinter OL i Beijing.

Senior Herrer
Forsvarende mester Nathan Chen havde to fald i sit friløb, men han kunne stadig tage sin sjette nationale titel. To gange JGP-vinder Ilia Malinin overraskede med to rene programmer med i alt seks quads, og det blev belønnet med sølv. Vincent Zhou havde et flot kort program, men adskillige fejl i friløbet trak ham ned - han hang dog akkurat fast på bronze. Jason Brown faldt på sit eneste quad forsøg i friløbet, men ellers var hans triple spring rene, og han kunne tage en tæt 4. plads (pewter).
RankNameClubTotal pointsSPFS
1Nathan ChenSalt Lake FSC328.011115.391212.62
2Ilia MalininWashington FSC302.483103.462199.02
3Vincent ZhouSC of San Francisco290.162112.784177.38
4Jason BrownSkokie Valley SC289.784100.843188.94
5Camden PulkinenSC of New York260.41690.165170.25
6Jimmy MaSC of Boston226.98591.628135.36
7Liam KapeikisWenatchee FSC221.31873.776147.54
8Dinh TranSC of San Francisco215.72971.187144.54
9Ryan DunkBaltimore FSC191.361165.669125.70
10Paul YeungAll Year FSC183.741360.0110123.73
11Artur DmitrievIndividual Member183.011262.4011120.61
12Mitchell FriessSt. Paul FSC171.191066.0713105.12
13Sebastian PayannetLos Angeles FSC162.281448.5212113.76
WDYaroslav PaniotAll Year FSCwithdrew788.68withdrew from competition
WDWilliam HubbartChampions Edge SCwithdrewwithdrew from competition

Senior Damer
25-årige Mariah Bell landede endelig en triple-triple i det korte program, og friløbet var solidt med nogle få usikre landinger. Det blev belønnet med hendes første nationale medalje. Karen Chen leverede også to solide programmer, også med nogle usikre landinger i det lange program. Chen tog sølv, mens JGP-vinder Isabeau Levito tog bronze i sin nationale seniordebut (hun er dog for ung til OL/VM). Favoritter Alysa Liu og Amber Glenn måtte trække sig pga. positiv covid-19 tests.
RankNameClubTotal pointsSPFS
1Mariah BellRocky Mountain FSC216.25175.551140.70
2Karen ChenPeninsula SC213.85274.553139.30
3Isabeau LevitoSC of Southern New Jersey210.75471.002139.75
4Gabriella IzzoSC of Boston188.11767.514120.60
5Lindsay ThorngrenSC of New York186.38570.227116.16
6Audrey ShinSC of New York180.58961.775118.81
7Kate WangSC of San Francisco178.20864.278113.93
8Hanna HarrellSC of Boston175.661256.996118.67
9Starr AndrewsLos Angeles FSC173.041159.439113.61
10Gracie GoldIceWorks SC171.92667.6112104.31
11Jill HeinerAnnapolis SC171.541060.3010111.24
12Sierra VenettaSC of San Francisco164.241553.8811110.36
13Rena IkenishiSC of New York158.691355.3213103.37
14Wren Warne-JacobsenGo4Gold Shakopee Skating Academy143.391648.451494.94
WDAlysa LiuSt. Moritz ISCwithdrew371.42withdrew from competition
WDAmber GlennDallas FSCwithdrew1454.80withdrew from competition

Senior Parløb
Cain-Gribble/Leduc tog deres anden titel efter to stærke programmer - eneste fejl var hendes double på salchow i friløbet. Både Calalang/Johnson og Lu/Mitrofanov havde solide korte programmer, men adskillige fejl i deres lange programmer betød, at de ikke kunne true guldet - de løb med henholdsvis sølv og bronze. De forsvarende mestre Knierim/Frazier måtte trække sig, da han testede positiv for covid-19.
RankNameClubTotal pointsSPFS
1Ashley Cain-Gribble / Timothy LeDucSC of New York / Los Angeles FSC225.23179.391145.84
2Jessica Calalang / Brian JohnsonDuPage FSC / SC of New York209.87277.482132.39
3Audrey Lu / Misha MitrofanovSC of Boston / SC of Boston191.54368.113123.43
4Emily Chan / Spencer HoweSC of Boston / SC of Boston177.25461.945115.31
5Katie McBeath / Nathan BartholomayWinterhurst FSC / SC of New York167.10650.114116.99
6Valentina Plazas / Maximiliano FernandezPanthers FSC / Arctic FSC148.37749.80698.57
7Kate Finster / Matej SileckySC of New York / SC of New York144.14554.68889.46
8Sydney Cooke / Keyton BearingerElite Edge SC / Detroit SC136.31844.28792.03
WDAlexa Knierim / Brandon FrazierDuPage FSC / All Year FSCwithdrewwithdrew from competition

Senior Isdans
Chock/Bates havde en superb rytmedans, og de tog deres en solid føring. Deres fridans var stærkt, men der var lidt usikkerhed på deres afsluttende løft - de gjorde dog nok til at tage deres tredje titel. De forsvarende mestre Hubbell/Donohue havde nogle småfejl i rytmedansen, men deres fridans var aftenens bedste. Samlet forblev de på sølv. Hawayek/Baker lå på en 4. plads efter hun kiksede sin twizzles i rytmedansen, men en stærk fridans trak dem op på bronze.
RankNameClubTotal pointsRDFD
1Madison Chock / Evan BatesAll Year FSC / Ann Arbor FSC227.37191.942135.43
2Madison Hubbell / Zachary DonohueLansing SC / Lansing SC225.59289.391136.20
3Kaitlin Hawayek / Jean-Luc BakerPavilion SC of Cleveland Heights / Washington FSC205.68479.393126.29
4Caroline Green / Michael ParsonsPavilion SC of Cleveland Heights / Washington FSC203.27380.854122.42
5Emily Bratti / Ian SomervilleWashington FSC / Washington FSC187.98676.706111.28
6Katarina Wolfkostin / Jeffrey ChenPeninsula SC / Peninsula SC187.27775.285111.99
7Christina Carreira / Anthony PonomarenkoSC of New York / SC of San Francisco185.82577.907107.92
8Eva Pate / Logan ByeStrongsville SC / SC of New York180.72873.068107.66
9Lorraine McNamara / Anton SpiridonovPeninsula SC / ION FSC179.35973.049106.31
10Molly Cesanek / Yehor YehorovION FSC / Peninsula SC172.111070.0710102.04
11Cayla Cottrell / Uladzislau PalkhouskiBroadmoor SC / Individual Member118.801349.821168.98
12Livvy Shilling / Ryan O'DonnellColumbus FSC / SC of Houston115.431250.901364.53
13Cara Murphy / Joshua LevittArctic FSC / Pittsburgh FSC106.011440.491265.52
WDRaffaella Koncius / Alexey ShchepetovLos Angeles FSC / Florida Everblades FSCwithdrew1152.63withdrew from competition
WDAvonley Nguyen / Grigory SmirnovSC of New York / SC of New Yorkwithdrewwithdrew from competition

Junior Herrer
RankNameClubTotal pointsSPFS
1Kai KovarWasatch FSC204.68268.701135.98
2Will AnnisSC of Boston202.87175.812127.06
3Maxim ZharkovDallas FSC188.15367.073121.08
4Joseph KleinSkokie Valley SC176.97563.714113.26
5Robert YampolskyNorth Jersey FSC173.78861.455112.33
6Beck StrommerAlpine SC173.13464.447108.69
7Taira ShinoharaChicago FSC172.64661.856110.79
8Jonathan HildebrandtSC of Boston158.35761.651296.70
9Jacob SanchezHudson Valley FSC155.031348.418106.62
10Antonio MonacoScott Hamilton SC154.071153.6310100.44
11Goku EndoLos Angeles FSC152.561054.371198.19
12Philip BakerSC of Boston151.14959.841391.30
13Michael XieAll Year FSC149.691249.269100.43
14Nhat-Viet NguyenDallas FSC138.141447.591490.55
15Lake LiaoDetroit SC131.581644.001587.58
16Allan FisherAll Year FSC125.501545.371680.13

Junior Damer
RankNameClubTotal pointsSPFS
1Clare SeoBroadmoor SC185.53167.382118.15
2Ava ZieglerSC of New York175.50460.243115.26
3Josephine LeeAll Year FSC172.08360.614111.47
4Katie ShenGlacier Falls FSC170.77851.201119.57
5Elyce Lin-GraceyPasadena FSC166.96262.536104.43
6Mia KalinSt. Moritz ISC155.58557.13798.45
7Adele ZhengDuPage FSC153.76655.57898.19
8Elsa ChengSkokie Valley SC147.62753.61994.01
9Hannah HerreraMurray Silver Blades FSC147.321640.805106.52
10Abigail RossWasatch FSC138.34950.721187.62
11Sarah EverhardtWashington FSC136.791148.471088.32
12Gwen BloeschSC of Southern New Jersey128.091441.181286.91
13Sonia BaramLos Angeles FSC123.961740.451383.51
14Katie KrafchikSC of New York121.201049.441771.76
15Hannah LoftonSkokie Valley SC118.741342.081476.66
16Rinako OyaDetroit SC117.551243.621673.93
17Hazel CollierSC of Boston116.131540.971575.16

Junior Parløb
RankNameClubTotal pointsSPFS
1Sonia Baram / Daniel TioumentsevLos Angeles FSC / Dallas FSC171.36162.261109.10
2Isabelle Martins / Ryan BedardChicago FSC / Northern Ice SC144.71254.89289.82
3Catherine Rivers / Timmy ChapmanKnoxville FSC / Central Florida FSC130.75545.70385.05
4Megan Wessenberg / Blake EisenachSC of Boston / Rocky Mountain ISC129.09744.82484.27
5Cayla Smith / Andy DengFort Wayne ISC / Fort Wayne ISC126.11348.70677.41
6Cate Fleming / Chase FinsterSC of New York / SC of New York125.43645.30580.13
7Winter Deardorff / Jake PaganoNorthern Kentucky FSC / Nashville FSC117.28844.14773.14
8Brooke Barrett / Levon DavisSC of Boston / SC of New York106.361233.43872.93
9Mandy Romero / Kristofer OgrenSC of New York / Kansas City FSC105.531133.61971.92
10Sylvia Wong / Skylar WeirensAll Year FSC / Northern Blades NSC FSC104.28937.681066.60
11Lilianna Murray / Jordan GilletteSkokie Valley SC / Skokie Valley SC100.181037.091163.09
WDEllie Kam / Ian MeyhBroadmoor SC / All Year FSCwithdrew446.16withdrew from competition

Junior Isdans
RankNameClubTotal pointsRDFD
1Leah Neset / Artem MarkelovMagic City FSC / Magic City FSC155.84264.31191.53
2Angela Ling / Caleb WeinPeninsula SC / Washington FSC153.58164.99288.59
3Elliana Peal / Ethan PealScott Hamilton SC / Scott Hamilton SC140.67554.94385.73
4Vanessa Pham / Jonathan RogersSC of Houston / Texas Gulf Coast FSC140.08355.36484.72
5Helena Carhart / Volodymyr HorovyiFlorida Everblades FSC / Florida Everblades FSC136.20454.97581.23
6Jenna Hauer / Benjamin StarrAll Year FSC / Charter Oak FSC128.92650.85778.07
7Caroline Mullen / Brendan MullenION FSC / ION FSC127.35847.90679.45
8Kristina Bland / Matthew SperryDetroit SC / SC of Northern Virginia123.63749.57874.06
9Romy Malcolm / Noah LafornaraAll Year FSC / Lansing SC108.18944.27963.91
10Madeleine Gans / Jim WangIndividual Member / St. Paul FSC100.921043.741157.18
11Madeline Freeman / Christian BennettAtlanta FSC / ION FSC99.691238.391061.30
12Olivia Dietrich / Eduard PylypenkoWashington FSC / All Year FSC95.931139.441256.49

Se flere detaljer her.

søndag den 9. januar 2022

Canadian National Skating Championships 2022 - resultat


De canadiske nationale mesterskaber i kunstskøjteløb for sæson 2021/22 - Canadian Tire National Skating Championships 2022 - afholdes 6.-13. januar 2022. Der bliver konkurreret i alle fire discipliner på senior og junior niveau. Seniorkonkurrencen blev afholdt den 6.-8. januar.

Canada kan sende to herrer, en dame, to i parløb og tre i isdans til Vinter OL 2022 i Beijing.

Senior Herrer
Favorit Keegan Messing kunne tage sin første nationale titel, mens mesteren fra 2019 Roman Sadovsky tog sølv.

1. Keegan Messing - 258.03
2. Roman Sadovsky - 247.60
3. Wesley Chiu - 232.04
4. Joseph Phan - 231.50
5. Corey Circelli - 229.61
6. Nam Nguyen - 202.04
7. Jack Dushensko - 195.09
8. Aleksa Rakic - 193.15
9. Conrad Orzel - 192.92
10. Samuel Turcotte - 189.71
11. Matthew Markell - 187.74
12. Max Denk - 185.91
13. Beres Clements - 185.28
14. Bennet Toman - 179.39
15. Matthew Newnham - 176.76
16. Bruce Waddell - 172.51
17. Marek Simon Ramilison - 160.01
WD Stephen Gogolev

Senior Damer
Forhåndsfavorit Madeline Schizas kunne tage sin første titel med en stor margin.

1. Madeline Schizas - 198.24
2. Veronik Mallet - 170.65
3. Gabrielle Daleman - 167.50
4. Michelle Long - 160.90
5. Alison Schumacher - 159.36
6. Katerine Medland-Spence - 158.39
7. Alicia Pineault - 156.33
8. Amanda Tobin - 156.01
9. Emily Bausback - 148.91
10. Lia Pereira - 144.36
11. Sara-Maude Dupuis - 141.05
12. Catherine Carle - 139.51
13. Madison Moore - 138.77
14. Béatrice Lavoie-Léonard - 133.43
15. Angel Green - 131.59
16. Jennyfer Richer-Labelle - 126.90
17. Alexandra Sarmiento Diaz - 118.35
18 Leah Lee - 112.55

Senior Parløb
Moore-Towers/Marinaro vandt deres tredje nationale titel, mens Walsh/Michaud tog sølv. James/Radford trak sig efter et skuffende kort program - de fik covid-19 nogle uger før konkurrencen og havde derfor ikke nået meget træning inden.

1. Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro - 212.54
2. Evelyn Walsh / Trennt Michaud - 186.62
3. Deanna Stellato / Maxime Deschamps - 178.60
4. Lori-Ann Matte / Thierry Ferland - 176.65
5. Patricia Andrew / Steven Adcock - 161.57
6. Kelly Ann Laurin / Loucas Éthier - 148.77
WD Vanessa James / Eric Radford - 63.33 (SP)

Senior Isdans
Der var ingen overraskelser i isdans. Gilles/Poirier tog deres anden nationale titel, mens Fournier-Beaudry/Sørensen tog sølv og Lajoie/Lagha fik med bronze.

1. Piper Gilles / Paul Poirier - 219.24
2. Laurence Fournier-Beaudry / Nikolaj Sørensen - 206.65
3. Marjorie Lajoie / Zachary Lagha - 192.67
4. Carolane Soucisse / Shane Firus - 182.54
5. Marie-Jade Laurialt / Romain Le Gac - 181.74
6. Haley Sales / Nikolas Wamsteeker - 173.59
7. Alicia Fabbri / Paul Ayer - 171.15
8. Molly Lanaghan / Dmitre Razgulajevs - 169.86
9. Lily Hensen / Nathan Lickers - 149.70
10. Elysia-Marie Campbell / Liam Fawcett - 144.93
11. Jessica Lee Behiel / Jackson Behiel - 141.52
12. Maia Iannetta / Liam Carr - 140.72
13. Torri Hollstein / Jpshua Burger - 130.78

Se flere detaljer her.

fredag den 31. december 2021

Godt nytår! Kostumer, farver og fyrværkeri

Eva Lotta Kiibus, Kaori Sakamoto, Ekaterina Kurakova, Ekaterina Ryabova
 
Snart to år med coronavirus-pandemien af budt på en utal af aflysninger af konkurrencer, og derfor er vi desværre blevet frarøvet en masse kunstskøjteløbsoplevelser, deriblandt at se (og bedømme) kostumerne på isen. 

Efteråret var et lyspunkt med mange konkurrencer, men året slutter på en note med masser af uvished: kommer forårets mesterskaber som EM, Vinter OL og VM til at finde sted? Men lad os prøve at slutte på en positiv note og nyde de mange stilfulde og kreative kostumer.

Sort

Alena Kostornaia, Kailani Craine, Josefin Taljegård, Anna Shcherbakova

Sort er en klassiker uden for isen, men den i hvert fald også meget populær på isen. Farven er flatterende for alle, giver god kontrast til isen, og den tillader usædvanlige snit og detaljer at komme til sin ret.

Sort & Rød

Maiia Khromykh, Eunsoo Lim, Yuhana Yokoi, Kamila Valieva
 
En måske større klassiker er kombinationen af sort og rød, som vi har set mange gange i år. Ikke overraskende dukkede farvekombinationen op til programmer med spansk/latin tema: ovenstående tæller El Tango de Roxanne (x2), Malagueña og Bolero.

Sort & hvid
Alexandra Trusova, Isabeau Levito, Lindsay Thorngren, Ksenia Sinitsyna

Sort og hvid signalerer noget helt andet: det er stilrent, moderne og køligt. Denne sæson er farvekombinationen gået igen i programmer som et bogstaveligt nik til karakteren og dennes historie: Cruella de Vil, en døende svane og Queen's Gambit (x2). Død (især en forælders) er et tema, som går igen.

Lyseblå

Haein Lee, Alysa Liu, Seoyeong Wi, Ekaterina Kurakova

Lyseblå signalerer noget mere ubekymret og klassisk. Denne sæson har vi set lyseblå i meget forskellige variationer og nuancer, og det giver mening, da de tilhørende programmer også har været meget forskellige.

Blå

Saki Miyake, Sofia Samodurova, Yelim Kim, Karen Chen

Den klare blå nuance er måske den mest klassiske farve af dem alle i kunstskøjteløb - den er dog ikke så populær som i forrige årtier, og de seneste OL og VM-vindere har ikke båret farven. Måske fordi den er blevet fortyndet af den allestedsværende ombre-tendens?

Mørkeblå

Kaori Sakamoto, Alexia Paganini, Mariah Bell, Lara Naki Gutmann

Mørkeblå er uden tvivl den mest populære af de blå nuancer, og det har den været et stykke tid. Det er også forståeligt; den mørke farve signalerer styrke og elegance, og så er den yderst flatterende.

Tyrkis

Elizaveta Tuktamysheva, Hengxin Jin, Nicole Schott, Jenni Saarinen

Tyrkis er heldigvis blevet et nogenlunde fast indslag på isen, omend den selvfølgelig ikke kan matche nogle af de blå nuancers popularitet. Skøjteløbere der tør at bruge den tyrkis farve, har også en tendens til at være mere modige i deres design.

Grøn

Marin Honda, Seoyeong Wi, Anastasia Shabotova, Mako Yamashita

Grøn er desværre faldet bagud, og vi ser ikke den nuancen særlig tit på den internationale scene. Når vi dog ser den, så bliver farven brugt i nogle meget interessante og usædvanlige farve- og materialekombinationer.

Brun

Eunsoo Lim, Natasha McKay, Mai Mihara, Gerli Liinamäe

Brun virker umiddelbart ikke som en glamourøs farve, som passer godt ind i kunstskøjteløb - og derfor bliver den måske kun brugt, når man skal signalere nogen eledighed i sit program. Men ombre og glimmer kan ophøje enhver farve.

Blush/nude

Rino Matsuike, Daria Usacheva, Loena Hendrickz, Starr Andrews

Den hudfarvede nuance er set en del gange denne sæson, måske fordi den giver illusionen af (tusindvis) diamanter direkte på huden. Så gælder det bare om at matche stoffarven med sin hudtone - en kunst i sig selv. Eller eventuelt justere til med spraytan.

Orange

Wakaba Higuchi, Sofia Muravieva, Anna Shcherbakova, Kamila Valieva

Orange er ikke en farve man ser mange gå med i hverdagen, og det er heller ikke en farve, som man ser tit på isen. Farven kan være svær at bære (tror man), men man skiller sig i hvert fald fra mængden.

Hvid

Wakaba Higuchi, Haein Lee, Mana Kawabe, Ksenia Sinitsyna

I den modsatte grøft har vi den hvide farve, der matcher isen - glimtende sten og ombre detaljer forhindrer dog skøjteløberne i at forsvinde. Denne sæson (og mange andre sæsoner) er hvid blevet brugt meget i lyriske og lette programmer.

Grå

Young You, Rinka Watanabe, Clare Seo, Emily Bausback

Grå lyder måske som en kedelige farve, men ikke i kunstskøjteløb. Del alsidige ikke-farve falder ikke i ét med isen, men den tillader andre design detaljer at træde frem. Og den passer både til klassiske og mere moderne programmer.

Lilla

Isabeau Levito, Kamila Valieva, Anastasia Zinina, Mana Kawabe

Lilla er måske it-farven denne sæson, og jeg mindes at have set hele podier med lutter lilla kostumer. Selvom farven kan noget i sig selv, så har damerne ikke været bange for at kombinere den med andre farver og usædvanlige snit.

Sort & Lilla

Sofia Samodelkina, Adelia Petrosyan, Nana Araki, Yi Zhu

Faktisk er lilla så populært denne sæson, at kombination med sort er blevet spottet ofte - særligt blandt de lidt yngre løbere. Måske fordi kombinationen signalerer modenhed uden at blive for gammel-damet?

Lavendel

Karen Chen, Mai Mihara, Anastasia Zinina, Marin Honda

Den lysere lilla nuance er blevet lidt sjældnere på isen, måske fordi lidt mørkere og dystre temaer er mere in for tiden? Ombre er dog en tendens, man ofte så lavendel sammen med.

Pink/lyserød

Tzu-Han Ting, Satoko Miyahara, Daria Usacheva, Mone Chiba

Lyserød anses (måske stereotypt) som den meste pigede og prinsessede farve over dem alle. Denne sæson har vi set den i adskillige nuancer og design, så dens alsidighed sikrer den altid noget plads på isen.

Rød

Loena Hendrickx, Alexandra Trusova, Rion Sumiyoshi, Alysa Liu

Klassikeren rød symboliserer mange ting: krig, kærlighed med mere, og det er derfor ikke overraskende at mange skøjteløbere vælger farven til deres kostume. De fleste programmer omhandler til en vis grad om død eller romantik - eller måske begge ting på samme tid!

Mørkerød

Mariah Bell, Satoko Miyahara, Elizaveta Tuktamysheva, Alysa Liu

Mørkerød indeholder mange af de samme kvaliteter som den almindelige (knald)røde nuance, men den emmer måske af lidt mere elegance. Denne sæson er farven tit blevet set sammen med asymmetriske snit.

Godt nytår!

mandag den 27. december 2021

Det russiske landshold til EM 2022

Top 3 hos parløberne er blevet udtaget til EM 2022.
 
Det russiske landshold til European Figure Skating Championships 2022 er blevet annonceret. EM afholdes ifølge planen den 10.-16. januar 2022 i Tallinn, Estland. Landsholdet til Vinter OL vil blive annonceret efter EM.

Herrer: Mikhail Kolyada, Mark Kondratiuk, Evgeni Semenenko
Reserve: Andrei Mozalev, Petr Gummenik

Damer: Anna Shcherbakova, Alexandra Trusova, Kamila Valieva
Reserve: Elizaveta Tuktamysheva, Maiia Kromykh

Parløb: Boikova/Kozlovskii, Mishina/Galliamov, Tarasova/Morozov
Reserve: Pavliuchenko/Khodykin, Artemeva/Nazarychev, Akopova/Rakhmanin

Isdans: Davis/Smolkin, Sinitsina/Katsalapov, Stepanova/Bukin
Reserve: Khudaiberdieva/Bazin, Morozov/Bagin, Shanaeva/Naryzhnyy